Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

U Velikoj sali Kulturnog centra Trebinje u četvrtak od 20 časova prisjetićemo se lika i djela doktora Novice Kraljevića. Doktor prava sa pariske Sorbone, profesor i naučni radnik, u ratu najistaknutiji politički aktivista Ravnogorskog pokreta u Hercegovini – dr Novica Kraljević.

Promocija CD-a u
četvrtak

Piše: Miloš Vasiljević

Janičić za Hercegovina times portal ističe da je velika stvar da ovo vidi publika i sazna jer je ovaj dio istorije bio u ćorskoku, nepravedno zapostavljen.

„O pravim borcima znamo malo ili ne znamo ništa. Družio se i bio je prijatelj sa  Jovanom Dučićem i Aleksom Šantićem. Govorio je osam jezika što je samo jedan od pokazatelja kakav je bio intelektualac“, kazao je Janičić.

Vodeći trebinjski intelektualac svog vremena, svojim obrazovanjem i naučnim radom iz oblasti prava prevazilazio je okvire Hercegovine.

Novica Kraljević rođen je 1906. godine u selu Cicini kod Trebinja. Četvorogodišnju osnovnu školu pohađao je u selu Jasenica Lug, nakon čega se četiri godine školuje u trebinjskoj Trgovačkoj akademiji. Gimnaziju je učio u Mostaru, te kao izvanredan učenik, po svršetku gimnazije, dobija stipendiju kralja Aleksandra. Studirao je i potom 1931-1932. magistrirao filozofiju na Bečkom univerzitetu kod nekih od najčuvenijih profesora toga vremena. Uspešno je završio i studije medicine na Univerzitetu u Pragu. U Parizu je 5. juna 1939. odbranio doktorsku disertaciju i stekao zvanje doktora prava, gdje se družio sa poznatim Hercegovcima toga vremena Jovanom Dučićem, Petrom Bubreškom…

Radio je kao redovni profesor na Pravnom fakultetu u Subotici. Govorio je nekoliko stranih jezika.

Početkom Drugog svjetskog rata vratio se u Hercegovinu, stavivši se na čelo nacionalno-oslobodilačkog pokreta, kao njegov ideološki prvak. Zalagao se da se popravi nezavidan položaj srpskog pravoslavnog naroda izloženog pogromu i pokolju od hrvatskih ustaša. Početkom oktobra 1942. godine, ubijen je blizu sela Grkavci u ljubomirskom kraju kod Trebinja u partizanskoj zasjedi sa svojim pratiocem mladim Novakom Grujičićem.

Pisao je i u Vatikan papi Piju i molio ga da spriječi tragediju nad srpskim narodom od ustaša.

Za svog života, koji je trajao svega trideset i pet godina, objavio je studiju Predmet i smisao prava na srpskom jeziku (Beograd, 1940), a svoju glavnu studiju (Teorijski domet pomjeranja prava prema sociologiji), štampao je 1939. na francuskom jeziku.

Epsku pjesmu u osmercu koja broji preko 600 stihova napisao je epski pjesnik Predrag Janičić iz Trebinja, a otpjevali su je uz strune gusala narodni guslari: Momir Avdalović, Veselin Kosović i Marko Butulija. CD je snimljen uz blagodarje i pokroviteljstvo Gaja Kraljevića.

Predrag Janičić

Prenosimo i dio pjesme:

 

“…Но Паришка свјетла маме,

А Јован га Дучић зове

Да у граду поезије

Обистини своје снове

 

У Паризу древном граду

Настојбини старих Келта

Покрај Куле Ајфелове

Краљевић се Ново шета

 

Са три брата Херцеговца

Јован Дучић у сриједи

Перовићу Тошо с’ десна

А Бубрешко Петар сједи

 

На сред трга паришкога

И француско вино пију

Уживају док слушају

Јованову поезију

 

Јече звона с’ Нотердама

Хришћанска се буди слава

А Новица на Сорбони

Постао је доктор права…”

Share:

administrator

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *